czwartek, 22 marca 2012

Clean&Simple - urok prostoty

Dziś troszkę teorii  i jak przystało na tytuł prosty kurs.


Właściwie to nie potrafię określić stylu swoich prac są raczej eklektyczne jednak, co podkreślałam parokrotnie – lubię prostotę i ład w pracach choć podobają mi się również te, gdzie można odnaleźć bogactwo, przepych i mnogość elementów. Dziś przygotowałam kartkę w stylu CLEAN&SIMPLE, czyli czysto i prosto. Postaram się Wam przedstawić poniżej kilka reguł rządzących tym stylem.
Najprościej rzecz ujmując prace wykonywane w tym stylu charakteryzują się małą ilością dodatków, kolorów i kształtów. Żeby zrobić kartkę lub inną pracę czysto i prosto należy pamiętać o kilku zasadach:
1.    Używać dodatków z umiarem. Im mniej, tym lepiej, wszystko po to by zachować minimalizm.
2.    Korzystać z jak najmniejszej ilości kolorów. Najlepiej by były w podobnej tonacji i odcieniu
3.    Tworząc plan pracy opierać się na prostych schematach geometrycznych
4.    Baza powinna (ale niekoniecznie) być w jednolitym, jasnym, albo ciemnym kolorze.
I to by było na tyle. Proste prawda?
A teraz zobaczcie co dla Was przygotowałam.
Po otrzymaniu przesyłki od Wycinanki z wielkanocnymi tekturkami od razu wiedziałam co to będzie - kartko-ramka z ruchomym elementem. W roli głównej kogut.
Aby wykonać kartkę potrzebujemy:
Bazę, każdy z Was może wyciąć samemu według poniższego schematu dopasowując do ją do wielkości wycinanek, które chcemy wykorzystać. Ja akurat miałam pod ręką gotową bazę i wyglądała tak.


Następnie wzięłam dwie jednakowe wycinanki. Do jednej z nich przykleiłam dwustronną taśmę klejąca, a do niej (sprawdzając środek ciężkości wycinanki, by było równo) cieniutką żyłkę – moja to właściwie taka nylonowa nić, która była w zestawie z innymi nitkami. Kolejnym krokiem było sklejenie wycinanek ze sobą.Potem docięłam kawałek ozdobnego papieru z kolekcji noc czerwcowa odpowiednio do części z okienkiem. Od spodu przykleiłam taśmę dwustronną, a do niej końcówki żyłki wystające ze sklejonych wycinanek.


Dodałam odpowiedni napis, przyklejając go za pomocą kosteczek dystansowych i karteczka gotowa. 
Na jej pozostałych ściankach jest wystarczająco dużo miejsca na życzenia, składa się na płasko, wiec może być wysłana w tradycyjnej kopercie - prosto i praktycznie – tak jak lubię.
Nie zapominamy jednak o walorach dekoracyjnych. Kartkę możemy postawić w pionie, tworząc z niej (niby, bo bez podstaw) graniastosłup prosty, wtedy wycinankowy element można wprowadzać w ruch, a kartka ma głębię. Wygląda to tak.

Kurs dostępny również w pracowni Wycinanki.
Pozdrawiam

1 komentarz:

  1. Świetny pomysł jak i wykonanie! Sama kiedyś myślałam o czymś podobnym ale nie zrealizowałam tego:)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i Wasze słowa :)